Ako založiť zelenú strechu a získať dotácie?
Posledné roky ukazujú zvýšený dopyt po vegetačných strechách. S uvedomením si negatívnych dopadov zmeny klímy a tiež potreby ozeleňovať budovy sa zelená infraštruktúra stáva prirodzenou súčasťou stavieb. Rastie potreba zadržiavania vody v krajine a vegetačné strechy túto funkciu plnia.
Nepotrebuje starostlivosť
zelená strecha je úplne sebestačná
Odborne namiešaný mix rastlín
funkčná po celý rok
Materiály s dlhou životnosťou
testované nezávislými laboratóriami
Možnosť svojpomocného uloženia
najjednoduchší systém pokládky
V lete znižuje teplotu v dome a náklady na klimatizovanie interiéru. Obmedzuje hluk, zlepšuje tepelnú izoláciu a tým nám v zime znižuje náklady na vykurovanie. Zelená strecha tiež predlžuje životnosť hydroizolácie tým, že na ňu nepôsobí UV žiarenie a zároveň zlepšuje mikroklímu. Uvádza sa, že sa životnosť predĺži dvoj až trojnásobne. To je ďalšia úspora. Takisto optimalizuje zadržiavanie a následné využitie dažďovej vody a znižuje množstvo častíc prachu a CO2 v ovzduší. Preto je na zelenú strechu potrebné pozerať ako na investíciu, nielen ako na náklady, ktoré musíme na začiatku vynaložiť.
Porovnávať náklady na „klasickú“ a na zelenú strechu nie je úplne správne a mali by sa brať do úvahy aj prevádzkové náklady, resp. úspory.
Financovanie bude určené pre obnovu 30-tisíc rodinných domov. Záujemca bude môcť podporu využiť buď na jedno opatrenie, alebo kombináciu viacerých. Dôraz bude na zlepšenie tepelnoizolačných vlastností objektu, výmenu neefektívnych zdrojov tepla a teplej vody a aplikáciu adaptačných opatrení na zmenu klímy. Príspevok bude možné čerpať až do výšky 50 % oprávnených nákladov. Podľa informácií, dotácie na zelené strechy by sa mali týkať aj obnovy verejných budov, tzn. škôl, škôlok a budov vo vlastníctve štátu a samospráv.
Prvé výzvy by mali byť spustené v treťom štvrťroku 2022. Možnosti čerpania dotácií si môžte pozrieť na webovej adrese www.obnovdom.sk